VÍTEJETE NA NOVÝCH STRÁNKÁCH LMK PROSTEJOV
 
TOPlist
TOPlist

    

 

 

"...zas to zrááádnýý béénžo..." - aneb DuoBanjo podruhé.
Banjo, o kterém píšu, však není hudební nástroj. A na rozdíl od známé písničky, tohle Banjo rozhodně zrádné není.


 

V letošním létě jsem už podruhé využil možnost se prolétnout v dospělém éru a vyměnit tak pohled ze země vzrůhu na oblohu za ten opačný. Tento zážitek mi umožnil můj kamarád a "dvorní pilot" Laďa, jinak spolumajitel motorizovaného větroně DuoBanjo. Jedná se o větroň s pomocným motorem na vysouvacím pylonu, jeho výkony jsou připbližně srovnatelné se školním L-13 Blaník. O pohon se při motorovém letu stará motor Rotax, z nejmenší řady 447. Pomocný motor umožňuje nezávislý start z obvyklých travnatých ploch a nastoupání základní výšky pro následný let v termice. Samozřejmě se dá motor vysounout a spustit i za letu, ale to ortodoxní plachtař udělá jen v nouzi nejvyšší..:o)). Pokud by někoho zajímaly bližší podrobnosti a technické údaje tohoto stroje, může je najít na http://www.profe.cz

První let jsem obsolvoval asi před čtrnácti dny. Počasí bylo tehdy větrnější než při druhém letu, ale byla krásná vivitelnost. A hádejte co - ano, zapomněl jsem si foťák. Při včerejším, druhém letu jsem foťák nezapomněl a hádejte co - bylo kouřmo a dohlednost omezená. Nicméně, pár fotek jsem přece jen udělal. Ty, které byly focené z měnší výšky, jsou docela dobré. Ve větší výšce se už snížená dohlednost projevovala víc a tak jsou některé totky trochu rozplizlé. Navíc nemám s focením z kabiny letadla skoro žádnou zkušenost, tak prosím o shovívavost..:o)
V obou případech jsme létali místně, tudíž šlo o hodně nepravidelný polygon vymezený zhruba trojúhelníkem Prostějov - Svitavy - Mohelnice. (Příznivci srovnávací navigace si mohou udělat miniaturní kvíz a zkusit identifikovat, co je na fotkách. Tedy snad s výjimkou Bouzova, ten asi pozná úplně každý..)

V prvním případě trval let asi 3,5 hodiny. První termiku jsme točili nad Kostelcem na Hané, základny mraků byly kolem 1400 metrů. Po přeskoku směrem k Mohelnici se základny trochu zvedly a vytočili jsem asi 1900 metrů. Zajímavým zpestřením bylo společné kroužení ve stejném stoupáku s pár účastníky plachtařské soutěže, kteří startovali z Moravské Třebové. Věřte, že na supervýkonný brus, který točí nějakých 30 metrů nad vámi je velmi zajímavý pohled. Zatím jsem z této pozice žádnou "orchidej" neviděl a byl to docela zážitek. Po nastoupání výšky jsme se přesunuli směrem Litovli a Náklu. Ale nad Olomoucem se schylovalo k bouřce a tak další přesun byl zhruba jihozápadním směrem, postupně až k Protivanovu. Další poletování bylo víceméně cik-cak a s přicházejícím večerem jsme nasadili kurz domů. Nad domovské letiště jsme se vrátili s velkou rezervou výšky, tak jsme si ještě prohlíželi Prostějov a vypuštěnou Plumlovskou přehradu. A právě nad přehradou se celkem nečekaně objevily rozsáhlé termiky, v přímém letu to dávalo až 4m/s. Na to, že bylo před šestou večer, to bylo celkem dost..:o)

V druhém letu bylo méně větrno a termiky byly víc homogenní, nejlepší stoupák byly poctivé 4m/s, Tentokrát se nám v příznivých místních podmínkách poblíž Stražiska podařilo vytočit 2000 metrů, což bylo výš, než byly základny vzdálenějších mraků. Zajímavým zpestřením bylo tentokrát kroužení ve stoupáku spolu s paraglidem. Na fotce to sice vypadá, že letí pár metrů nad zemí, ale v té době byl v nějakých 1100 metrech. Tento let byl sice trochu kratší než ten první (cca 2,5 hod), ale určitě ne méně zajímavý. Po delší době jsem si mohl vychutnat krásný pohled na Nectavské údolí, Chornici, Městečko Trnávka, okolí kolem Svitav a vůbec celý tento region. Při návratu od Konice jsme vlétli do exceletního klesáku, poprvé začalo být aktuální mrknout se na údaje o dokluzu, které spočítala palubní navigace. Ale nakonec se potvrdilo, že pokud je někde klesák, jinde musí být stoupák. Někde před obcí Ohrozim to koplo a najednou jsme měli v přímém letu až 5m/s (i když žádné výraznější kumuly nikde v okolí nebyly). No, mě samotnému se let líbil moc, ale můj žaludek začínal poněkud protestovat (zelí s knedlíkem se nějak neusadilo..:o). A tak jsme už nechali termiku být a šli pomalu na zem. Paradoxně i na okruhu na přistání jsme potkali několik dalších termik kolem 2m/s (to je tak asi vždycky, když už je člověk nehledá).

No, po dost dlouhé době jsem poškádlil své bývalé plachtařské buňky a bylo to opravdu pěkné. Tak snad zas někdy příště....
 

 

 

 
     Changes of design: (c) Jiri Loutocky, LMK Prostejov
Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!