VÍTEJETE NA NOVÝCH STRÁNKÁCH LMK PROSTEJOV
 
TOPlist
TOPlist

    

 

 

"Před dubem, za dubem, tam si na tě počíháme....."
Ale jeden z členů naší výpravy číhal spíš za bukem. A zdánlivě nenápadně, "zpoza bůčka" létal tak, že nakonec vyhrál celé mistrovství republiky.
 


  Na letošní MČR kategorie RCV2, které se už tradičně konalo v areálu Letky Jehnědí, jsme z důvodu pracovních povinností tentokrát vyrazili až v sobotu ráno. Ovšem už raní cesta dávala tušit, že není kam spěchat. Začalo to někde u Moravské Třebové a vydrželo až do Jehnědí. Co? Mlha, mlha, mlha. Na druhou stranu, po určité stránce se příjezd až v sobotu mohl jevit skoro jako malé vítězství. Někteří účastníci, kteří dorazili o den dřív, po pátečním přátelském posezení nevypadali moc čerstvě. A když opustil svůj bivak náš náčelník Velký orel, náročnost večerních konzultací byla už zcela zřejmá. Téměř okamžitě mě napadla paralela s cimrmanovskou klasikou: "Pohled na unavenou tvář hraběte Zeppelina po bujarém večírku v hangáru letky B přivedla Cimrmana na myšlenku, že konstrukce řiditelné vzducholodi musí být TUHÁ." A tahle konstrukce tedy byla dost tuhá :o) A když už je řeč o těch konstrukcích, jejich tuhost jsme si v sobotu večer mohli ověřovat přímo pod dohledem promovaného statika (Honza V). Odborník se nezapřel, mám dojem, že Honza vyhrál na body. V neděli ráno byla ta jeho konstrukce tak tuhá, že byla úplně předimenzovaná..:o))


  Letošní ročník MČR byl pořádán s mezinárodní účastí. Našeho mistrovství se zúčastnili soutěžící ze Slovenska, konkrétně LMK Holíč a LMK Martin. Jednalo se vlastně o jakousi reciproční účast na národním šampionátu. Kamarádi ze slovenských klubů nám tak oplatili naši účast na mistrovství Slovenska RCV2 v Ružomberoku. Myslím, že se tím rodí docela pěkná a příjemná tradice.


  Sobotní nepřízeň počasí způsobila, že start prvního kola musel být dlouho odkládán. I když se už už zdálo, že by slunce mohlo ležící mlhu prorazit, rodící se díry v obloze se zase znovu zatáhly. Definitivní zlom přišel až kolem poledne. Ale vzhledem k pokročilému času pořadatelé rozhodli, že bude rozumnější rychle uskutečnit oběd a první kolo vyhlásit až po něm. Po obědě už panovalo krásné polojasné počasí s mírným, ale točícím se větrem. Termiky byly povětšinou slabé a nehomogenní, ale s nabývajícm časem jakš-takš stabilní. Což ovšem neznamená, že to bylo vždycky snadné. V některém z odlétaných kol se mnozí také pěkně zapotili. Dalo by se říct, že o výsledcích rozhodovaly chyby pilotů. Tedy - chyby rozhodují na každé soutěži. Ale básník tím chtěl říci, že samotné počasí tentokrát nemělo až takový vliv na jednotlivá letová kola jako v minulých ročnících. Typické podzimní intervaly teplejšího a chladného vzduchu se tentokrát skoro nekonaly. Sem tam někdo neodhadl vhodný prostor a slabounká termika ho v průběhu letu zradila (Zdeněk "Orel" by mohl vyprávět), nejvíc rozhodovalo přistání. A protože kvůli sobotní mlze byl zkrácen program mistrovství na 6 letových kol, škrtal se výsledek jenom jednoho kola. Každá další chybička se hned projevila na celkovém pořadí (to bych zas mohl vyprávět já :o(. Za sobotní odpoledne se odlétala 3 plánovaná kola. V závěru prvního dne měl asi nejlépe našlápnuto Tomáš Kadlec z LMK Česká Třebová. Z našeho týmu si bohužel každý z nás už vybral svůj škrtací výsledek. To znamenalo, v neděli nepřipustit žádný větší výpadek, jinak se na slušnější umístění nedalo pomýšlet.


  Sobotní večer, jak už bylo avizováno v úvodu, měl opět své kouzlo. Zábavě předcházelo losování tomboly s řadou pěkných cen. Svěží vánek (později možná i vichr) přinesli do hangáru s reprodukovanou hudbou právě zástupci slovenských klubů, silně podporovaní místními "starými psy". Osobně mám za to, že by se diletanti z veřejnoprávních i komerčních televizí měli přijít podívat, jak má vypadat estráda. Takovou estrádu ještě neviděli :o). Od virtuozních hudebních čísel na smeták a pivní sud až po taneční figury, při kterých si fyzikální zákony zakrývaly oči.


  Nedělní ráno pak bylo pro někoho poněkud kalné, ale na obloze nádherně jasné a slunečné. Nedělní létání tedy začalo podle plánu, kolem deváté hodiny ranní. Podmínky byly velmi podobné sobotnímu odpoledni, jen kvůli obrácenému směru velmi mírného větru se startovalo obráceně. Termika byla v neděli asi o chlup výraznější, většinou nebyl s nalétáním času zásadnější problém. S blížícím se koncem soutěže se začala rýsovat slušná naděje pro Jirku. Z předchozích 4 započítávaných kol měl velmi dobrý bodový zisk. O všem mělo rozhodnout páté započítávané kolo. A protože letěl v poslední rundě celé soutěže, užil si to až do konce. Naštěstí i poslední kolo zalétal spolehlivě a s kvalitním přistáním. Pak už nezbývalo než čekat na oficiální výsledky. Nakonec se příjemné očekávání potvrdilo a Jirka celkově zvítězil, čím se stal mistrem ČR v kategorii RCV2. Po jeho poměrně dost smolných výsledcích v předchozích ročnících mu šampionát ukázal i svoji příjemnější tvář. Letošní mistrovství mělo i svoji perličku. To když se po oficiálním spočítání výsledků přišlo na to, že soutěžící na druhém a třetím místě mají i po zohlednění škrtacího výsledku na vlas stejný počet bodů. Tak přišlo na řadu rozlétávací kolo. Jeho účastníky byli Jirka Rajšner a loňský mistr ČR Luboš Pospíšil. Prodloužený letový čas 9 minut oba zvládli bez větších potíží, takže rozhodlo přistání. V něm byl přesnější Luboš Pospíšil a zařadil se na druhou pozici, třetí místo tím pádem obsadil Jiří Rajšner. Z hostujících slovenských účastníkům se nejlépe umístil Jaro Košťan (LMK Martin) na velmi pěkném pátém místě.


My dva, Zdenek a já, bychom mohli docela zpytovat svědomí. V mém případě to byla jedna úplně zbytečná chyba při přistání, v jeho případě podcenění pozornosti a taktiky v průběhu jednoho letu. Nicméně, ani my jsme neodešli úplně s prázdnou a umístili se spolu s Jirkou celkově na druhém místě v soutěži tříčlenných družstev.


  Na závěr by se patřilo poděkovat pořádajícímu LMK Česká Třebová za organizaci a zajištění celého mistrovství, rovněž pak leteckému klubu Letka Jehnědí za poskytnutí zázemí pro uspořádání šampionátu.

 

 
     Changes of design: (c) Jiri Loutocky, LMK Prostejov
Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!